retro party
Inšpirácie

Retro oblečenie na párty

Retro párty sú v súčasnosti veľmi populárne nie len u staršej generácie, ale aj u tej mladšej. Najznámejšie tanečné hity si vypočujú preto starší aj mladší.

Retro alebo Oldies party môže byť venovaná rôznym rokom 20. storočia, a preto je vhodné sa do tých čias vrátiť aspoň oblečením.

retroKeď povieme slovo “retro party” a retro oblečenie, prvé, čo každému napadne sú široké bodkované sukne a široké čelenky do vlasov, ktoré dopĺňajú účes, tzv. “bob”.

No nie je tomu tak. V  rôznych obdobiach boli moderné rôzna typy oblečenia, čo dnes zovšeobecňujeme na desaťročia, a preto nemôžeme paušalizovať ani retro oblečenie. Móda a oblečenie sa teda dobou menili, a preto si priblížme, čo bolo “in” v ktorom období, aby ste vedeli, čo si obliecť, ak sa chystáte na retro párty, ktoré sú v súčasnosti často organizované a u súčasnej populácie aj veľmi obľúbené.

20. roky

Za 20. roky 20. storočia považujeme 1910-1920. Toto obdobie je v histórii považované za veľmi búrlivé. Dôvod je veľmi jednoduchý, pretože v roku 1918 skončila 1.svetová vojna, a preto ľudia prestali žiť v strachu a začali sa hlavne zabávať. 20. roky boli ovplyvnené najmä návrhárkou Coco Channel. Práve Coco oslobodila ženy od nepohodlných šiat a vniesla do módy nádych niečoho iného, ženského a jemného.

retro 20. rokyStrapce, čelenka a “doutník”. Tieto 3 slová dokonale charakterizujú zabávajúcu sa ženu v 20. rokoch. Ženy podčiarkovali svoju ženskosť tmavými silonkami, krátkymi sukňami a vysokými opätkami, ktoré doposiaľ neboli veľmi propagované. 

Coco niesla do ženskej módy aj pánsky štýl, ktorý bol doposiaľ tabu. Nie len že skrátila doposiaľ neskrátiteľné sukne, ale tak isto umožňovala ženám nosiť kratšie vlasy.  Vznikol nový ideál ženskej krásykrátke vlasy, štíhle chlapčenské postavy, praktické účesy, strohosť šiat a dokonca opálená pokožka.

 

30. roky

pinup2 najvýstižnejšie slová tejto doby sú Lolita a Pinup Girl. Práve tieto 2 trendy boli veľmi obľúbené aj čo sa týka oblečenia. 30. roky priniesli veľmi veľa nového nie len do módy a oblečenia, ale celkovo do životného štýlu ľudstva. Veľmi trendy boli vysoké pásy na sukniach, lokne vo vlasoch, úzke sukne a dokonalé líčenie.

Čo predstavovala Lolita?

Veľký slnečný klobúk, okuliare v tvare srdiečka, šortky s vysokým pásom a úsmev na perách. Tento štýl sa však naplno rozvinul až v 50. rokoch. Práve tomuto štýlu v súčasnosti ďakujeme za bodkované retro šaty, ktoré sú v móde neustále.

Pin-up girl

Aj Pin-up girl štýl sa úplne presadil až v 50.rokoch, aj keď jeho zrod datujeme už v tomto období. Určite si pamätáte na “pin-up-ky” vvystupujúce v reklamách na CocaColu. Pin-up je charakterizované najmä blond kučeravými vlasmi, modrými očami a sladkým úsmevom a červeným rúžom.  V tejto dobe však boli považované za nemravné.

40.,50., 60., 70., 80. roky

Obdobie 40.-80. rokov môžeme zhrnúť do jedného. V období 40.-60. rokov sa na scéne prvýkrát objavuje Existencializmus, pre ktorý boli typické hrubé svetre a roláky. Na konci 40. rokov na scénu prichádza Christian Dior. Ten do odevov vniesol najmä ženskosť, korzety a preferoval postavu presýpacích hodín.

V 60. rokoch nastal tzv. “vesmírny vek” a do popredia sa dostávali nadčasové modely od návrhárov Pierre Cardin a Ungaro. 70. roky zas ovládol Rock´n´roll. Začali sa používať nové materiály ako napríklad satén a veľmi trendy boli najmä glitre.

V 80. rokoch sa na trh dostávajú Giorgio Armani,Therry Mugler a Calvin Klein. 

Súčasnosť

V súčasnosti nájdete široký sortiment retro oblečenia v rôznych predajniach alebo internetových obchodov. Medzi najobľúbenejšie patria napríklad tieto kúsky :

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *