1933-women-dresses-ad-02
Magazín

Aká bola móda tridsiatych rokov

Každá minulá dekáda priniesla do módy niečo nové. Niečo, čo si ľudia osvojili ako životný štýl, ktorý presadzovali. V dvadsiatych rokoch bola veľmi populárna Coco Chanel, ktorá stavila na jednoduchosť a chlapčenský štýl v dámskej móde. Bol to prevrat, niečo nové, čo ľudia po vojne nečakali a začali to milovať. Kto bol priekopníkom v tridsiatych rokoch a čo nové sa udialo?

1930s-fashion-01

Po prvej svetovej vojne sa každý úplne oslobodil nielen v spoločenskom živote, ale aj v tom módnom. Svetoznáme značky a módni návrhári chrlili nové a nové kúsky oblečenia, ktoré ľudia nakupovali ostošesť. Niet sa čomu čudovať. Vzhľadom na depresie, ktoré sa vo vojnovom období objavovali najmä v módnom svete, utieklo kúzlo oblečenia aj z filmového plátna a hollywoodskych filmov. Každý sa snažil vytvoriť niečo nové, čo tu ešte nebolo, alebo oživiť niečo staršie. Tvrdého režimu a skromnosti mali už plné zuby a tešili sa z voľnosti, ktorá nastala.

Ako sa dvadsiate roky pomaly končili, začala sa objavovať a vracať späť na svoje miesto v dámskej móde ženskosť, ktorá tak veľmi chýbala.Pás, ktorý na dlhšiu dobu zmizol sa znovu objavil a ženy ho nosili s radosťou. Mohli konečne ukázať svoju krásnu postavu, ktorú doteraz skrývali v trochu neforemnom oblečení bez siluet.

Tridsiate roky minulého storočia priniesli nielen do  módy, ale aj do životného štýlu veľmi veľa nových kúskov a možností. Toto obdobie bolo pre módu nenahraditeľné. Všetko, čo vzniklo v tejto dekáde sa nikdy nepoprelo a každá žena milovala tridsiate roky. No nielen ženy, ale aj muži. Ešte doteraz môžeme vidieť mnoho prvkov, ktoré sa z týchto rokov zachovali na oblečení.

1930s-fashion-for-women-thirties-clothing-at-vintagedancer-com

Čas vysokých pásov a ženskosti

Ako sme spomínali už v predchádzajúcom článku, Coco Chanel nastolila v dvadsiatych rokoch nový módny smer, ktorý priniesol do dámskych kúskov niečo z tých pánskych. Práve tridsiate roky popreli túto teóriu a do obchodov a výkladov sa znova dostávajú ženské jemné strihy, ktoré boli tak obľúbené ešte pred jednoduchosťou a strohosťou Chanelovej.

Aj napriek tomuto všetkému však nemôžeme hovoriť, že Coco Chanel zanikla. Práve naopak. Ona bola jednou z návrhárok, ktoré oživili ženskú elegantnú a jemnú módu tridsiatych rokov. V móde boli znova vysoké pásy na úzkych sukniach, vlnky a lokne vo vlasoch, dokonalé líčenie, ktoré bolo pre dvadsiate roky cudzie a všetky originálne nápady famózne Coco, ktorá rozvíjala svoj talent kde sa len dalo.

1930-fashion-2

Ramenné vypchávky

V dvadsiatych rokoch minulého storočia panovali ploché a neforemné strihy, ktoré boli prevzaté z mužskej módy. Módni návrhári chceli v novej dekáde vyskúšať niečo nové, a tak stavili na ramenné vypchávky, ktoré sa inšpirovali dielom módnej návrhárky Elsy Chiaparelli. Tá vymyslela hneď niekoľko návrhov vypchávok, najmä však na sakách a šatách, ktoré sa v tej dobe predávali jedna radosť. Jej kúsky išli naozaj na dračku a nikto by si vtedy nepomyslel, že tento trend sa ešte niekedy v budúcnosti vráti.

Okrem ramenných vypchávok však dávalo oblečenie dôraz na ženskú siluetu, ktorá je vysoká a štíhla. Začiatkom tridsiatych rokov boli v kurze stále chudučké dievčatá s menšími prsiami, útlymi bokmi a úzkymi pásmi.

1933-women-dresses-ad-02

Móda ovplyvnená hviezdami

V tridsiatych rokoch mali silný vplyv aj známe tváre zo strieborného plátna. Bola to napríklad Greta Garbo, ktorá zviditeľnila “nafúkaný” účes, vďaka ktorému si ženy nechali narásť vlasy.

Ďalšou zo žien, ktoré presadzovali nové veci v móde bola aj Joan Crawford, ktorá vymyslela výrazné rukávy a štíhly pás.

Rozprávková krajina

Predstavte si rozprávkovú krajinu, v ktorej panujú krásne šaty s áčkovými sukňami a hlbokými výstrihmi, ktoré priťahujú nejedného muža. Práve v tridsiatych rokoch minulého storočia vznikol trend “Lolitiek”, ktoré môžeme vidieť dodnes. Krásne zaujímavé šaty, ktoré sa páčili každej žene a každá ich nosila bez rozdielu na vek.

Mnohé ženy však “nefičali” iba na krásnych šatách, ale aj na veľkých slnečných klobúkoch, šortkách s vysokým pásom, slnečných okuliaroch v tvare slniečka a červený rúž na perách. Nesmel chýbať ani úsmev na tvári a celkovo výraz, ktorý z vás napovedal, ako si užívate život. Tridsiate roky boli také. Usmievavé, šťastné a plné života.

Síce bol tento štýl veľmi obľúbený, moc sa v týchto rokoch nerozvíjal. Ostal rovnaký po niekoľko dekád až kým neprišli päťdesiate roky, kde bol rozvinutý do takých šírok, že si ženy mohli dovoľovať omnoho viac.

Práve tento štýl inšpiroval mnohých filmových režisérov v neskorších rokoch natočiť stovky filmov so sexi herečkami oblečenými za “Lolitky”. Všetko to podporila ešte Marylin Monroe, ktorá bola, ako všetci vieme, krv a mlieko.

Lolitkové šaty môžeme najčastejšie vidieť na starších fotkách či v retro obchodoch najčastejšie v bodkovaných vzoroch, ktoré milovali úplne všetky ženy bez rozdielu na vek. Najlepšou kombináciou bola buď kombinácia červenej s bielou alebo čiernej s bielou.

kindaichi2

Pin – Up Girls

Ďalšia éra, ktorá v tridsiatych rokoch prišla, no moc sa nerozvinula a jej sláva prišla až v päťdesiatych rokoch, boli Pi-Up Girls. Určite každý z nás pozná retro reklamy na Coca-Colu, kde sladké dievčatká, oblečené v minišatkách vytvorených presne pre Pin-Up Girl a s drdolmi, obsluhujú ostatných. Nesmieme zabudnúť ani na poriadne silný rúž a čiernu linku, ktorou mali orámovaný nielen vrch, ale aj spodok oka.

Práve vďaka tomuto štýlu sa objavili v roku 1932 korzety, ktoré dokonalo tvarovali ženské postavy, robili nesmierne úzky pás a pevné poprsie, ktoré mužov priťahovalo.

Kvôli “nevhodnému” oblečeniu, ktoré mali Pin – Up Girls oblečené ich spoločnosť v tridsiatych rokoch minulého storočia rýchlo odsúdila. Nemôžeme sa teda ani čudovať, že “pin-upky” sa objavili až neskôr, v päťdesiatych rokoch, kde ich držala nad vodou Marylin Monroe.

V súčasnosti si môžeme všimnúť, že Pin – Up Girls sa objavujú nielen vo videoklipoch, ale aj na sociálnych sieťach či párty na rôzne témy. Známe speváčky a herečky majú takisto radi tento štýl. V mnohých klipoch ste mohli vidieť v tomto štýle oblečenú aj napríklad Christinu Aguileru.

Hovorí vám niečo meno Betty Boop? Je to jedna z animovaných postavičiek, ktorá bola navrhnutá práve v tomto štýle. Aj vďaka nej sa Pin-upky rozšírili z Ameriky do celého sveta. Čierne vlnité vlasy, veľké nevinné oči, červené pery a najmä plnšiu postavu. Už to nebola žiadna “vychrtlinka”, ale žena ako má byť – krv a mlieko. Samozrejme postavičke nechýbali ani povestné mini šaty, topánky na podpätkoch a podväzky.

f8cb57be3b6fcb66_women_fashion_1930s_c-preview

Doplnky

Čo by to bola móda bez doplnkov? Rovnako uvažovali aj v dvadsiatych rokoch najmä ženy, ktoré milovali obliekanie a všetko spojené s tým. Rukavice patrili medzi jeden z najdôležitejších kúskov, ktoré nosili. Možno si myslíte, že ich ženy nosili najmä kvôli praktickosti, no bol to skôr štýl, ktorý radi ukazovali. Práve mnohé večerné šaty boli doplnené o rukavice, ktoré siahali nad lakeť. Práve tieto kúsky boli najobľúbenejšie v semišovom prevedení, ktoré bolo príjemné na dotyk a vyzeralo veľmi elegantne.

Výrobcovia a predajcovia ponúkali aj klobúky v rôznych tvaroch a farbách, obuv, šály, čiapky či tašky, ktoré boli často vo výrazných farbách.

Hospodárska kríza

Hospodárska kríza si vzala daň na viacerých odvetviach. Patril medzi ne aj módny priemysel, ktorý sa kvôli druhej svetovej vojne musel zmeniť úplne od základov. Zatiaľ čo na začiatku tridsiatych rokov si všetci užívali voľnosť, krásu a párty, na ktoré mohli chodiť, koncom tohto obdobia s príchodom druhej svetovej vojny sa všetko rázne mení. Síce táto udalosť zmenila najmä módu štyridsiatych rokov, dá sa povedať, že má na svedomí aj rok 1939. Ženy sa začínajú viac zahaľovať, obliekajú si konzervatívnejšie kúsky oblečenia a farby vyberajú väčšinou z čiernej, bielej a sivej.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *