vintage-styl
Magazín

Čo je vintage?

Vintage štýl predstavuje nádych histórie do súčasnosti. Vintage patrí medzi najmodernejšie prúdy, ktoré priniesla súčasná doba z minulosti. Ide o tzv. staroblý štýl.

História a význam slova

Pôvodný význam slova vintage je vo vinárstve, a to konrétne slovo “vintage” označovalo kvalitné a vydarené ročníky vína. Neskôr bol pojem “vintage” prenesený aj do brandy, whisky, oblečenia, nábytku, doplnkov,….
vintage-flasky
To isté, ako platilo pri vydarených vínach, sa prenieslo aj do ostatných kategórií. Ide teda o pekné a vydarené kúsky, ktorých korene siahajú až do 20.-70. rokov 20.storočia.  Ide vlastne o doplnky či nábytok, v ktorých možno badať nádych histórie a starobylosti. Ide o produkty, na ktorých akoby čas zanechal stopy, ako vrásky.

Pravý Vintage nábytok je taký, ktorý bol vyrobený v minulosti a bol zrekonštruovaný. Tieto kúsky by mali patriť pred vami už v minulosti aspoň 1 majiteľovi, vtedy hovoríme o pravom vintage produkte.

Aké produkty vintage edície sú in?

Dnešný trh ponúka naozaj obrovský sortiment tovaru. Medzi obľúbené kúsky patrí okrem oblečenia a doplnkov aj nábytok, ktorý by mohol vyšperkovať príbytok. Takýto kúsok má už niečo zažité a zub času doňho niekto vryl. Na trhu nájdete aj rôzne kúsky, ktoré vytvorili a navrhli súčasní dizajnéri, ktorí sa nechali inšpirovať tradičnými kúskami z minulosti. Medzi najobľúbenejšie vintage kúsky dnes patria :

vintage-doplnky
Vzhľadom k súčasnej móde, boli tieto prvky prispôsobené súčasnosti a súčasným trendom, ide teda o kombináciu originálnych retro kúskov doplnených o súčasné trendy. Ak si plánujete zariadiť príbytok vintage štýlom, nie je to také jednoduché, treba dbať najmä na nasledovné podmienky:

  • podlahu miestnosti by mal tvoriť drevený materiál
  • bohato zdobené lustre dodávajú na elegancii
  • preplnenosť  a bohaté zdobenie
  • háčkované obrusy, dečky
  • kvetinové vzory
  • prvky opotrebovanosti
  • pastelové a biele farby
  • dostatok priestoru

Retro a Vintage kúsky sú veľmi obľúbené, pretože dodávajú čaro. Ako sme už spomínali, nie sú moderné a trendy len v nábytku, veľmi obľúbené sú najmä pri šperkoch, ktoré vďaka nim môžu pôsobiť až goticky, či v súčasnosti veľmi obľúbené maľované šaty a sukne v A-strihu, ktoré pôsobia neprehliadnuteľne. Môžu byt v rôznych farebných prevedeniach, s rôznymi potlačami ale i v rôznych dĺžkach a materiáloch.

Môžme teda povedať, že móda zažíva regres a Vintage a retro štýl je jedným z tých smerov, ktoré v minulosti zažívali veľký “boom”, ktorý sa v súčasnosti vracia späť, a teda tieto kúsky sa stávajú obľúbenými opäť. Preto ak chcete byť aj vy “in” a držať krok s módou, retro a vintage je ten smer, ktorý vás môže spraviť trendy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *