moda-20-roky
Magazín

Móda dvadsiatych rokov

Pod pojmom retro móda, si každý z nás predstaví niečo iné. Obdobie, ktoré sa nám najviac páčilo, ktoré sme tak obľubovali alebo v ktorom máme najkrajšie spomienky. Pohľad na módu uplynulých dekád je niekedy aj príjemným spestrením a oživením celkového outfitu dnešnej doby. Pri pohľade na ponuku v predajniach minulého storočia sa nám môže až cnieť za ženskosťou a kvalitou, ktorých v obchodoch máme teraz tak málo. Postupný prechod do unisex módy (čiže móda vhodná pre obe pohlavia) vymazáva ženské črty z oblečenia, ktoré nemá už ani dostatok doplnkov, ktoré by podtrhávali ženský sexepíl a jemnosť. Výhodou však je, že existuje mnoho nadaných ľudí, ktorí vám dokážu ušiť to, na čo si spomeniete.

Módu z minulého storočia si môže predstaviť každý a nielen ten, kto v tomto období žil, ale aj tí, ktorí sú mladší a niečo také nezažili. Práve na to slúžia rôzne obrázky a fotky na internete, vďaka ktorým sa môžeme preniesť do minulých dôb, keď sa za vrchol outfitov považovali vypchaté rukávy, vysoké pásy a voľné tričká.

V dnešnom článku si pripomenieme módu dvadsiatych rokov, ktorú si nemôže pamätať nikto z nás, no pri čítaní článkov a rôznych kníh z tohto obdobia si to dokážeme úplne živo predstaviť a niektorí by také časy určite hneď brali.

Musíme si uvedomiť to, že v minulých rokoch nebola móda tak rôznorodá ako dnes, a preto keď bolo niečo v móde, nosili to všetky ženy a všetci muži. Okrem toho, svetová móda bola úplne iná ako tá, ktorá sa rozvíjala pomaly u nás na Slovensku. Neboli to úplne diametrálne a odlišné módy, no niektoré veci boli dosť odlišné. Móda sa definitívne integrovala až v druhej polovici osemdesiatych rokov, čo je naozaj veľmi dlhý čas.

Jazz age

jazz-age

Po skončení prvej svetovej vojny sa ľudia už nemuseli báť a tešili sa z voľnosti, ktorá sa im naskytla. Mohli sa zabávať, spievať a tancovať bez toho, aby to bolo zakázané. Nemuseli sa strachovať o to, čo sa stane, ak by ukázali čo i len trochu šťastia. Radi navštevovali kaviarne, kde to šálkami a lyžičkami len cinkalo. Barové speváčky sa vlnia okolo mikrofónu za doprovodu iných spevákov a kapiel. Dvadsiate roky sú jedny z najpohodovejších v dvadsiatom storočí.

V Amerike sa práve v týchto rokoch (presnejšie od roku 1918) začal byť veľmi populárny nový hudobný štýl. Bol to jazz a práve vďaka tomu sa toto obdobie volá Jazz age. Jazz vznikol v New Orleans a pomaly sa dostával do celej Ameriky. Neskôr sa presunul ďalej a tento hudobný štýl sa dostal aj do Francúzska či Británie. Jazz age hral významnú rolu v kultúrnych a módnych zmien v období dvadsiatych rokov.

V ženskej móde nastal veľký zlom. Nepohodlné, dlhé a nazberkané šaty, hrubé vrstvy, sťahujúce korzety a veľké klobúky, ktoré nosili ženy v každom veku nahradili krátke sexi a kokteilové mini šaty. Tie podtrhovali ženskosť a sexepíl. Práve v roku 1918 sa objavili fotky v časopise Harpers Bazaar, kde modelky pózovali v sukniach, ktoré boli omnoho kratšie ako tie, na ktoré boli ženy doteraz zvyknuté a volány zmizli. Bol to jeden z návrhov Coco Chanel. Coco tomuto štýlu dosť pomohla, pretože predstavovala tak trochu chlapčenský štýl. Do trendu sa vďaka nej dostal krátky strih vlasov a sukní. Bola vzorom pre milióny žien na svete, ktoré chceli vyzerať ako ona. Okrem jej krásnej, štíhlej postavy, ktorou ohurovala nejedného muža sa jej veľmi darilo najmä v móde, ktorú v dvadsiatych rokoch veľmi ovplyvnila a jej meno sa s touto dekádou spája najviac. Už v dvadsiatych rokoch minulého storočia vniesla do ženskej módy chlapčenské prvky a oslobodila ženy od nepohodlných korzetových šiat a iných módnych kúskov. Tu sa objavuje aj nové slovo – garsonky. Garsonky boli mladé ženy, ktoré radi žijú chlapčenský štýl života a všetko zvýrazňujú fajčením, ktoré doteraz bolo pre ženy tabu. Práve v tejto dobe prichádzajú prvé pokusy o unisex štýl.

Okrem Coco, ktorá bojovala za pohodlnosť sa do módy dostal aj kubizmus. Ten tlačil na módu svojou jednoduchosťou, strohosťou a geometrickými tvarmi. Práve aj vďaka tomuto štýlu sa z módy pomaly vytrácali volány a veľké vrstvenie sukní. Šaty mali voľný strih a nekopírovali ženskú siluetu.

Do módy prichádza dokonca aj opálená pokožka, a tak sa ženy opaľujú najviac ako to len ide. Veľký obdiv sa dostal aj na černošskú krásku Josephine Baker. Tá je známa vďaka tomu, že vymyslela tanečný štýl s názvom charleston. Dvadsiate roky boli omnoho menej rasistickým obdobím ako ostatné, ktoré prišli po nich.

Táto dekáda sa vyznačuje najmä tmavými farbami ako boli elegantná čierna, hnedá, sivá, biela či béžová. Nesmieme zabudnúť ani na lesklé kúsky, ktoré preferovali ženy v každom veku a nebáli sa ich ani staršie dámy. Práve v tomto období vznikli dnes stále veľmi obľúbené malé čierne, perly ako doplnky a vlnky v krátkych vlasoch. V tých boli obľúbené rôzne doplnky ako napríklad čelenky, kvety, pánske či dámske klobúky alebo vtáčie pierka.

Doba sa zrýchlila a každý žil omnoho rýchlejšie ako v dobe strachu a vojny. Na prvý pohľad nemali zaujať šaty, aj práve kvôli tomu boli v tmavších a nevýrazných farbách, ale ich majiteľka. Žena sa mala cítiť v oblečení dobre a byť s ním v celkovej harmónií. Inšpiráciou boli egyptské vykopávky a motívy. Tie sa začali objavovať na úplne všetkých kúskoch. Ľudia sa s módou hrali, boli šťastní a najmä výstrední.

Ženy vládnuce dvadsiatym rokom

Paradoxne, ženy ktoré vládli tejto dekáde sa obliekali diametrálne inak. Herečky sa od seba líšili nielen štýlom obliekania, ale aj povahou a výzorom. Príkladom bola napríklad Mary Pickford očarila mnohých filmových režisérov a tvorcov svojim anjelským zjavom, milou povahou, krásou a nevinnosťou, no na druhej strane tu bola  Louise Brooks, tanečnica, ktorá nosila úzke minišaty a nebála sa ukázať aj viac.

Tretia bola Coco Chanel, nadčasová a revolučná návrhárka, ktorá preferovala chlapčenský štýl. Svoje súkromie si nechávala pre seba, no jej návrhy vždy čo to prezradili. Čierna farba, ktorá dominovala vo väčšej časti jej tvorby a čepce poukazovali na ťažší život v detstve, ktorý prežila v sirotinci. Čierny kostým s veľkým golierom a gombíkmi zase na lýceum v Moulins. Svoju prezývku Coco dostala v kabarete kde spievala. Jej naozajstné meno je Gabrielle Chanel. Jej tvorba sa delí na niekoľko období. To prvé je ruské, keď tvorila plášte s kožušinou využívala byzantské tkaniny a na obdobie anglické, ktoré je typické kabátmi, svetrami, baretmi a šperkami. Do jej tvorby patrí aj parfém Chanel No. 5, ktorý je obľúbený doteraz.

Ďalšia žena, ktorá patrila medzi významné v dvadsiatych rokoch bola aj Madeleine Vionnetová. Takisto bola návrhárka a svoje návrhy skúšala dlhý čas len na figurínach. Až neskôr sa dostali aj medzi ľudí a boli veľmi obľúbenými. Jej šaty boli asymetrické, šikmé a kombinuje veľmi kontrastné kúsky. Bola veľkou znalkyňou látok a materiálov.

Jean Lanvinová bola ďalšou významnou návrhárkou tohto obdobia. Ako prvé navrhla šaty pre svoju malú dcérku. Tie si všimli jej známe a kamarátky. To boli aj jej prvé zákazníčky. Navrhovala kúsky podľa typu žien a ich postáv. Farby vyberala dokonca podľa povahy. Neuznávala garsonky a strohosť, ktorú diktoval kubizmus. Mala rada ženské tvary, zdobenie na oblečení, ľahké a vzdušné materiály. V roku 1925 vytvorila svoj prvý parfum.

Oblečenie inšpirované filmom Veľký Gatsby

Videli ste film Veľký Gatsby? Myslím, že mnohé ženy si ho pozreli aj vďaka hlavnému obsadeniu Leonarda Di Capria. Film mal veľký úspech nielen vďaka deju, ale aj tomu, že bol posadený do dvadsiatych rokov minulého storočia. Veľký Gatsby inšpiroval nejednu módnu ikonu hlavne v módnom smere. Čipka, volány, strapce a výstrihy do véčka nenechali chladnými nikoho a musíme uznať, že každá žena aj dvadsiatom prvom storočí vyzerá v tomto oblečení super.

Nesmieme zabudnúť ani na líčenie, ktoré bolo v dvadsiatych rokoch veľmi výrazným. Červený rúž, ktorý žene dodal jemnosť no zároveň aj vášnivosť bol obľúbený medzi mnohými ženami. Okrem týchto všetkých pozitív mal aj ďalšiu skvelú vlastnosť. Opticky vybieli zuby.

Okrem toho, že sa vracia móda, prichádza späť aj cítenie a konvencie z tohto obdobia. Veľmi atraktívne sú aj ako tematika na oslavy či párty. Niektoré módne trendy sú tak jedinečné a zaujímavé, že sa vracajú. Ich návrat späť majú na starosti najmä svetové módne značky, návrhári a módne domy, ktoré diktujú všetky nové trendy. Klasika je klasika a tá baví asi každého.

Do módy veľmi veľkým dielom zasahuje aj líčenie a účesy. Klasický bob v štýle Veľkého Gatsbyho bol obľúbeným medzi mnohými ženami a bol typickým znakom emancipovanej ženy dvadsiatych rokov. Účes nestratil nič zo svojej atraktívnosti a ani ženskosti. Môžete si všimnúť, že účes s názvom “bob” sa používa dodnes a mnohé celebrity ho nosia. Krátky bob spopularizovala už spomínaná herečka Louise Brooks. Okrem toho, že sa aj v dnešnej dobe stále inšpirujeme módou, pretože každá z nás má určite doma aspoň jedny malé čierne, rovnako je to aj s účesmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *