moda-1940
Magazín

Móda štyridsiatych rokov

Milujete módu a baví vás každý štýl, ktorý kedy doba priniesla? Určite sa vám zapáči aj móda štyridsiatych rokov, ktorá bola prelomová a dodnes ovplyvňuje mnohých návrhárov či módne domy, ktoré na ňu nedajú dopustiť. Len si predstavte. Doba počas a po druhej svetovej vojne aj niečo značila a aj kvôli tomuto zlému obdobiu bola dosť ovplyvnená.

Od roku 1940 až do roku 1949, čiže štyridsiate roky, boli veľmi výrazne ovplyvnené druhou svetovou vojnou, ktorá si vyžiadala milióny obetí. Móda tejto doby bola síce štýlová, no ukazovala ženy také, aké sú. Nečakajte príliš veľké vypchávky či nejaké extravagantné doplnky. V tejto dobe si mnohé ženy nemohli dovoliť utrácať veľa za módu a kúsky oblečenia. To dobre vedeli aj módni návrhári, ktorí začali šetriť kde sa dá a vytvárali jednoduché oblečenie, ktoré si mohli dovoliť aj ženy z nižších vrstiev.Móda však nebola nudná a poukazovala na pôvab, ktorý každá žena v tej dobe mala.

Jednoduchosť miloval každý

Tak ako je dnes jednoduchosť nazývaná minimalizmom a každý ho miluje, to bolo aj v minulosti. Ženy sa síce radi obliekali do extravagantných a veľkých šiat, ktoré ukazovali, že na takúto módu majú, no predsa len v nich bola aj tá druhá stránka, ktorá milovala jednoduchosť a minimalizmus. Počas štyridsiatych rokov sa s jednoduchosťou musela popasovať každá, aj zámožnejšia, žena. Oblečenie bolo jednoduché, bez zbytočných ozdôb, ktoré sa v tej dobe moc nenosilo.

Práve “vďaka” druhej svetovej vojne sa objavili v spoločnosti naozaj veľké zmeny, deštrukcia tradičných hodnôt a všeobecné napätie, ktoré nemal rád asi nikto. Priniesla však aj iný pohľad na problematiku tradičného chápanie úloh žien a mužov. Ženy boli doteraz chápané ako slabšie bytosti, ktoré majú byť len doma. Keďže prichádzala vojna a s ňou aj tvrdšie časy, mnohé ženy museli zastávať v rodine oboch rodičov. S týmto pocitom prichádzali aj práva a vzrastalo sebavedomie, ktoré vtedajším ženám chýbalo. Okrem žien bola sebavedomá aj móda.

To sme však odskočili od témy. Do módy prichádzali opäť jednoduché strihy známej návrhárky Coco Chanel, ktorá milovala jednoduchosť a strohé strihy. Po tridsiatych rokoch, ktoré boli voľné, zábavné a plné relaxu prišlo znova obdobie strachu a vojny, ktoré naznačovalo, že sa všetko zmení. Jednoduché strihy, ktoré navrhovala Coco Chanel sa však jemne zmenili. Jej klasické chlapčenské strihy mali niečo viac – výrazné boky. Práve to ženským postavám dávalo omnoho krajší vzhľad a zvýraznilo ich ženskosť.

Aká dĺžka je vhodná?

Počas dvadsiatych a tridsiatych rokov sa dĺžky menili pomerne často. Raz boli obľúbené mini sukne, inokedy šaty pod kolená. Ako to bolo v štyridsiatych rokoch? Mini sukne a mini dĺžky nie sú v tomto období vôbec dovolené. Ženy, ktoré sa tak obliekali boli okamžite vyradené zo spoločnosti. Všetci na ne pozerali ako na ženy, ktoré robia niečo nevhodné a nehodia sa do ich kruhu. Veľmi modernou však bola dĺžka jemne pod kolená, tzv. “lady dĺžka”. Túto dĺžku milovali ženy v každom veku. Spravila z nich krásne, jemné a ženské bytosti, ktoré vedia, čo sa nosí.

Rovnako to bolo aj s hrúbkou ramienok. Najlepšie bolo, ak ste si zobrali nejaké oblečenie, ktoré malo dlhý rukáv a neodhaľovalo ramená. Ak nejaká ženy však predsa len stavila na ramienka, určite by nemohli byť úzke. Vhodné ramienka boli široké alebo krátke rukávy, ktoré zakryli ramená. Šaty tak nemuseli byť nejakého špeciálneho strihu, pretože v tejto dobe sa šaty na ramienka až tak veľmi nenosili.

Šaty a sukne si dámy šili počas vojny najčastejšie sami doma. Niet sa ani čomu čudovať, pretože látky boli omnoho lacnejšie ako oblečenie. Jeho cena sa počas najhorších rokov druhej svetovej vojny niekedy až zdesaťnásobila, čo bola pre mnohé, aj bohatšie rodiny, veľmi vysoká cena. Látky boli za dobré ceny a mnohé ženy boli vyučené krajčírky, takže si ich veľmi jednoducho ušili samé. Dávali tiež prednosť jednoduchosti, ktorá v tú dobu panovala. Bolo to však aj vzhľadom na to, že látku si šetrili. Tej bolo veľmi málo najmä v Európe.

Vysoký pás je stále IN!

V minulých dekádach bol vysoký pás jednou z najštýlovejších vecí, ktoré ste na nohaviciach, plavkách či sukniach mohli mať. V štyridsiatych rokoch sa to nemení. Ak ženy chceli nejaké nohavice, ktoré však často nenosili, určite stavili na vysoký pás, ktorý prispieval na ženskosti. Nohavice vychádzali z mužských uniforiem a pracovných nohavíc, takže neboli až také moderné, ako by ste asi očakávali. Práve preto ženy radšej nosili sukne či šaty.

Doplnky

To, čo je najdôležitejšie v celom outfite sú však doplnky. Tie dokážu celý outfit zvýrazniť, spraviť z neho to najlepšie, čo sa dá. Práve v štyridsiatych rokoch sa na doplnky veľmi dbá. Je to aj kvôli tomu, že oblečenie bolo strohé, jednoduché a bez zbytočného zdobenia. Doplnky tak dokázali outfitu dať niečo viac, odlíšiť ho od tých klasických, ktoré mali iné ženy.

Najčastejšie nosili doplnky ženy z bohatších rodín, ktoré si to mohli dovoliť. Práve doplnky oddeľovali mnohé vrstvy ľudí.

Najobľúbenejším doplnkom boli pančuchy a samozdržky. Pančuchy bývali z hrubšieho materiálu, ktoré ponúkali teplo každej žene aj v zime. Vďaka nim mohli nosiť sukne a šaty aj v zimných mesiacoch. Podväzky a samodržiace pančucháče patrili medzi veľmi obľúbené kúsky, ktoré nosili snáď každé ženy.

Druhou, dôležitou vecou, ktorá nesmela chýbať nijakej žene boli kabelky. Či už veľká, malá alebo stredná, každá aj tá najmladšia žena musela mať kabelku, v ktorej mala pár svojich vecí. Vždy ju nosili, keď sa išli prejsť, do kostola alebo niekam von. Kabelka dodávala žene na ženskosti a dôstojnosti, ktorú mala.

Mnohé ženy z bohatších rodín nosili zlaté a strieborné šperky, ktoré majú ešte aj dnes veľmi vysokú hodnotu. Ženy z nižších vrstiev zas stavili vždy radi na bižutériu, ktorá bola dostupná pre každého, kto chcel vyzerať lepšie. Medzi obľúbené doplnky patrili náhrdelníky či náramky, ktoré boli masívne a mohutné. Ďalšími kúskami boli spony, brošne či čelenky. Čelenky však boli rôzne zdobené a nikdy neboli jednoduché. Narozdiel od módy, ktorá bola jednoduchá, doplnky museli byť veľmi zdobené.

Nijakej žene však nesmel chýbať ani klobúčik. Väčšinou ho nosili staršie ženy, ktoré tým podtrhávali svoju dôstojnosť a staršie roky. Síce sa vám možno bude zdať divné, že chceli ukázať, že sú staršie, no v minulosti sa bral vyšší vek ako niečo lepšie. Ženy mali viac skúseností, ktoré potom predávali ďalej, svojim dcéram. Klobúčik býval menšieho priemeru. Mladšie dievčatá zas nosili väčšie klobúky, ktoré sa im hodili ku každodennému outfitu, ktorý na sebe mali. Klobúčiky boli veľmi podobné ako tie z dvadsiatych rokov. Jednoduché a jednofarebné mali radi všetky ženy a dali sa kúpiť na každom kroku.

Účesy

Aké účesy sa nosili? Keď sa obzriete do minulosti, určite skoro všade vidíte ženy, ktoré nosili stredne krátke vlasy. Vždy ich mali krásne husté a natočené do vĺn. Vlny boli veľké a mala ich rada každá žena. Všetky tieto účesy boli naozaj krásne. Na rozdiel od módy v tridsiatych či dvadsiatych rokoch, keď ženy mávali radšej rozpustené vlasy, je toto veľká, no príjemná zmena.

Ďalším, typickým účesom, ktorý sa však odvíjal od klasických vĺn, boli tzv. “Victory rolls”. Boli to vlasy, ktoré sa točili do atypických ruličiek. Vytvárali tak zaujímavé účesy. Spraviť si takýto účes trvá aj dnes veľmi dlho a to máme rôzne moderné výrobky, s ktorými to ide jednoduchšie. Predstavte si, ako by ste si museli tieto vlasy robiť pred niekoľkými rokmi.

Obľúbenými pre mnohé ženy boli však aj drdoly, ktoré si robili spolu s vlnami. Neboli to potom len jednoduché drdoly, ktoré sa nosia napríklad dnes, ale bol to skôr krásny účes, ktorý sa jednoducho skombinoval s vlnitými vlasmi.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *