retro-elektronika
Magazín

Prvý telefón či myš k počítaču! Neveríte, ako kedysi vyzerali

To, že ide doba neustále dopredu a každý týždeň je štýlové a IN niečo nové, určite veľmi dobre viete. Dobre to vedia všetky módne maniačky, ktoré nakupujú vždy nové oblečenie, pretože krok so svetom sa dá len ťažko udržať. Dvojnásobne to však platí pri elektronike ako sú telefóny, chladničky, slúchadlá, fotoaparáty a iné ktoré idú dopredu míľovými krokmi.

Kým pred niekoľkými rokmi ste si kúpili mobilný telefón a ešte aj o tri roky ste boli s ním štýlový, dnes je tomu presný opak. Po pár dňoch patrí aj ten váš len medzi klasické, staršie modely, ktoré nahradili úplne iné. Tie lepšie.

Držať krok s dnešným svetom, ktorý ponúka stále niečo nové je veľmi ťažké. Museli by ste byť asi milionári, ak by ste chceli mať vždy ten najnovší model telefónu, fotoaparátu či notebooku. Je to úplne normálne. Na trhu je niekoľko stoviek značiek, ktoré sa pokúšajú byť najlepšími a vždy prichádzajú s niečím novým, niečím vynoveným. Neplatí to len o mobilných telefónoch či počítačoch. Je to tak aj napríklad s MP3 prehrávačmi, myšami k počítaču či inou elektronikou, ktorú používate doma. Pamätáte si ešte ako vyzerali prvé mobilné telefóny, fotoaparáty či holiace strojčeky? Je to naozaj neuveriteľné!

Prvý mobilný telefón

Motorola DynaTAC 8000X

Motorola DynaTAC 8000X

Keď sa pozrieme na dnešné tenké a úzke telefóny, o ktoré sa bojíme, aby sa nám neohli pri jemnej manipulácií, je len veľmi ťažko uveriteľné, že prvý mobilný telefón vyzeral takto. Bol od značky Motorola a komerčne dostupný bol až v roku 1984, kedy však stál neuveriteľných 4000 dolárov. Mohli si ho teda kúpiť len tí najbohatší, ktorí mali dostatok peňazí na rozdávanie. Ostatní sa museli uspokojiť s pevnou linkou, ktorú doma mali. Ani tá však nebola úplne bežná a nenašli by ste ju v každej rodine. Motorola DynaTAC 8000X vydržala len 8 hodín v pohotovostnom režime a pri telefonovaní vám vydržal len 30 minút. Dlhšie ste bohužiaľ telefonovať nemohli, takže ak by ste o také niečo aj mali záujem, museli ste si počkať, kým sa vám mobil znova nenabil. Zmestilo sa doň 30 čísel, takže o to, že by ste nejaké telefónne číslo nemohli vytočiť, ste sa nemuseli báť.

Prvá myš k počítaču

Prvá myš od Apple

Prvá myš od Apple

Ak by ste sa dnes pozreli na prvú počítačovú myš, asi by ste len krútili hlavou alebo by ste sa zasmiali a nechceli uveriť, že niečo také by mohla byť myš, ktorú používate dnes. Je to však pravda. Keď v roku 1964 uzrela svetlo sveta prvá počítačová myš, nikto nechcel veriť, že sa uchytí. Každý ju bral len ako výstrelok, ktorý o chvíľu zapadne prachom a nič z toho nebude. Nakoniec sa z počítačovej myši stal naozaj veľký trhák, ktorý ohúril a zmenil svet technológií. Myši sa postupne vyvíjali a z nepekných prvých modelov, ktoré boli drevené, sa stali doslova doplnky k notebookom a stolným počítačom, ktoré si dnes môžete vyberať podľa veľkosti, tvaru či farby. Ak sa pýtate, koľko myší bolo dodnes vyrobených, je to viac ako jedna miliarda kusov od jednej značky (informoval o tom Logitech v roku 2008). Jednoducho povedané, počítačových myší na svete je nespočetné množstvo a niet sa ani čomu čudovať. Je to jeden z výrobkov, ktoré zmenili svet technológií k lepšiemu a pomáhajú nám každý jeden deň.

Prvý fotoaparát

Kodak_instamatic_camera_155x

Keď sa dnes povie fotoaparát, predstavíte si malú “škatuľku”, ktorá je ľahká, dobre sa drží v ruke a robí pekné zábery. Určite ste už však videli aj prvé veľké retro fotoaparáty, ktoré sa vyrábali už v rokoch 1890. Ľudia pri fotení sa skrývali pod tmavú plachtu, aby sa fotka pri fotení nezničila a náhodou sa do fotoaparátu nedostalo slnečné svetlo. Dnes tomu tak už dávno nie je. Postaral sa o to jeden významný človek George Eastman, ktorý prišiel s myšlienkou vytvoriť digitálny fotoaparát, ktorý bude môcť ovládať naozaj každý a omnoho jednoduchšie. Práve vďaka nemu značka Kodak začala vyrábať prvé fotoaparáty, ktoré mali síce veľmi vysokú cenu, no tí, ktorí si ich mohli dovoliť, si ich veľmi radi kupovali. Niet sa čomu čudovať. Už v minulosti si ľudia radi uchovávali spomienky prostredníctvom fotografií. Dnes sa práve vďaka značke Kodak, ktorá má aj v tejto dobe skvelé fotoaparáty, môžeme tešiť z normálnych cien za dobré a kvalitné digitálne fotoaparáty, ktoré okrem fotenia majú možnosť nahrávania videí.

Prvá televízia

Dokážete si predstaviť dnešný svet bez televízie? Niektorí áno, no mnohí tvrdia presný opak. Predsa len, večer pri dobrom filme, s nohami hore a s nejakou dobrotou, ktorú si dáte je na nezaplatenie, po dlhom a ťažkom dni v práci. Niekedy však boli klasické večery v spoločnosti kníh či rodiny, ktorá si sadla k jednému stolu a rozprávala sa. Odkedy sa však začali vyrábať televízie, mnohí si uvedomili, že filmy sú pre nich niečo, čo ich baví sledovať. Tzv. mechanická televízia bola vyrobená škótom Johnom Logie Bairdom, ktorý ju vytvoril nielen pre tých najbohatších, ale aj pre ľudí, ktorí by si inak drahú elektroniku nemohli kúpiť. Konečne to bol výtvor, ktorý si mohli dovoliť aj rodiny zo strednej vrstvy. Dňa 27. januára 1926 prvýkrát Baird predviedol televízny prenos na verejnosti v Londýne. Na televíznej obrazovke neskutočne malých rozmerov, ktoré si dnes ani nevieme predstaviť, sa objavil červeno-čierny pohybujúci sa obraz so zvukom. Bolo to niečo nové a neskutočne pre doterajších ľudí, ktorí nemali ani poňatia, čo televízia je. Vďaka televízoru pre masy ľudí sa stal Baird známy po celom svete.

Prvý počítač

Notebooky, počítače či dokonca tablety sa stali technikou, bez ktorej si nevieme predstaviť život. Každý na nich pracuje, študenti sa na nich učia a deti sa na nich hrajú hry. Okrem toho cez ne môžete pozerať online prenosy, filmy či seriály. V klasickej rodine sa nachádza vždy minimálne jeden počítač, s ktorým je v styku každý. Predstava, že by ste boli deň bez počítaču je pre vás možno desivá, pretože máte na ňom kopu roboty, ktorú potrebujete urobiť, alebo niečo iné, čo by ste si chceli pozrieť, no v minulosti ľuďom niečo ako počítač k životu nechýbal. Ten prvý sa objavil okolo roku 1940. Mal dĺžku tridsať metrov, dokázal si zapamätať len dvadsať čísel a spotreboval tak veľa energie, že by to stačilo na osvetlenie celej jednej dediny. A nie malej. Dokázal sčitovať, odčitovať, deliť, násobiť a počítať druhé odmocniny, takže to bolo niečo ako veľká kalkulačka. Dokázal však človeka odbremeniť od zdĺhavej práce s číslami, a preto bol pre niektoré, naozaj veľké podniky, veľmi prínosný. Prvý elektronický počítač oficiálne spustili do prevádzky krátko po druhej svetovej vojne, no presný rok nájdete len ťažko. Prvý počítač bol zostrojený najmä na počítanie rôznych trajektórií a iných projektov, ktoré si vyžadovala americká armáda na bojiskách. Matematičky, ktoré boli najaté nedokázali počítať tak rýchlo a toľko predpokladov, kde asi dopadne projektil z dela. Práve na toto bol skvelý elektronický počítač, ktorý mali v zásobe. Prvý počítač tak okrem toho, že bol neskutočne dlhý, vážil viac ako 30 ton a obsahoval vyše 17 tisíc elektródok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *