lady-1598264_1280
Magazín

Retro líčenie 50-tych, 60-tych a 70-tych rokov!

Na dobu žiarivých farieb na očiach a krikľavých červených pier sa len tak nezabúda. Štýly päťdesiatych, šesťdesiatych či sedemdesiatych rokov sú veľmi obľúbené a spomínajú na ne nielen tí, ktorí túto dobu prežili, ale aj tí, ktorých jednoducho pohľad do minulosti fascinuje.

Patríte medzi ľudí, ktorí jednoducho milujú retro štýl oblečenia a radi sa s ním stotožňujete? Určite vyskúšajte líčenie podľa niekoľkých dekád, ktoré prichádzali a odchádzali s veľkým štýlom a zanechali v mnohých krásne spomienky a emócie.

Líčenie a hry s mejkapom patrili vždy medzi veľmi obľúbené činnosti žien aj v minulosti. Ako aj v móde, tak aj v líčení a kozmetike bolo v každej dekáde niečo iné, nové. Či už to boli farby, produkty, ktoré mnohé ženy milovali a dávali im prednosť alebo len iný štýl líčenia a používania farieb. Tak či onak, vďaka skúšaniu niečoho nového sa stali tieto výzory veľkými vzormi aj pre dnešné líčenie.

50-te roky

7836446410_de81842f29_b50-te roky patrili medzi veľmi hravé a dievčenské. Všetko začínalo byť dobré, žiadna vojna sa nekonala, a preto si ľudia začínali užívať omnoho viac. Prestali sa báť všetkých nástrah, ktoré by sa im mohli prihodiť a žili akosi voľnejšie. Vďaka tomu nebol mejkap strohý a “nahý”. Ženy začali používať omnoho viac farieb a nebáli sa ani tmavých očných liniek či hustých rias.

Štýl v líčení, ktorý prevládal v 50-tych rokoch sa odráža aj v súčasnosti. Charakteristická čierna linka na vrchnom viečku oka, výrazné mihalnice či červený rúž. Toto všetko milovali ženy na prelome 20. storočia.

Ženy v tomto období boli dámami, ktoré sa nebáli používať farby. Hrali sa s produktami a šírili okolo seba atmosféru luxusu a pôvab. Celý tento “look” perfektne dopĺňali vlasy, ktoré podčiarkovali úplne celý výzor ženy. Mladé dievčatá nosili veľmi radi farebné kombinácie očných tieňov ako bola modrá, ružová či červená. Všetko skombinovali s pôvabnými dlhými vlasmi, ktoré mali jemne zatočené do veľkých vĺn. Staršie dámy preferovali trochu jednoduchosti a radšej vždy stavili na tmavšie farby ako boli vínová červená, čierna, hnedá či béžová. Jemné a jednoduché farby im dodávali eleganciu a štýlovosť. Takto mohli hocikedy ísť na rôzne akcie, ktoré sa niekde konali. V kombinácií so štýlovými vlnami, ktoré boli vypnuté do rôznych “rúrok” tak dávali o sebe vedieť, že sú ženské a elegantné. Eleganciou sa to však nekončilo.

Nesmieme zabúdať ani na námornícky štýl, ktorý sa šíril v 50-tych rokoch najmä z Ameriky. Námorníčky, speváčky z barov či provokatívne slečny, ktoré viac ukazovali ako zahaľovali, sa stali po celom svete ikonou tejto doby. Všetko čo nosili, či to ako boli namaľované sa stalo predlohou, vďaka ktorej si dnes môžeme pripomínať minulé dekády. Mejkap v duchu týchto rokov je plný farieb, zmyselnosti a dominuje tu najmä červený rúž, na ktorý nedali dopustiť ženy z rôznych vekových kategórií. Či už to boli staršie dámy, alebo mladé slečny, všetky nosili na perách rovnaký odtieň.

60-te roky

Musíme povedať, že 60-te roky boli veľmi podobné tým 50-tym. Predsa len, dve dekády po sebe boli vždy veľmi podobné, no malé odchýlky sa dajú vždy nájsť. Po tom, ako si ľudia zvykli na to, že sú voľní a žiadna vojna nehrozí, neoslavovali to až tak, ako v predchádzajúcich rokoch. Módny priemysel bol stále na vzostupe a všetko sa pomaly dostalo do rovnakých koľají, ako to bolo niekedy.

Mini šaty, ktoré mali rovný strih boli in v móde, no ako to bolo v kozmetickej sfére? Pestré farby sa pomaly menili na tmavšie, dymové líčenie. Ostali však stále tmavé linky na vrchných viečkach očí, ktoré boli stále hrubšie a hrubšie. Tým získala žena naozaj veľmi podmanivý pohľad, ktorým dokázala zvádzať nejedného muža. XXL mihalnice, ktoré neboli už len dlhé, ale aj poriadne husté si získali nejednu fanúšičku medzi mladšími dievčatami. Práve v týchto rokoch sa kladie väčší dôraz na oči. V minulej dekáde bol dôraz najmä na ústa, ktoré museli byť vždy perfektné. Tentoraz nemusíte mať namaľované pery vôbec, stačí, ak si perfektne namaľujete oči.

Očné tiene už neboli tak pestré, ako niekedy. Väčšinou ženy používali farby ako sú béžová, biela či bledoružová. Chceli totižto, aby im bolo vidieť linky či ceruzky na oči lepšie, ako kedykoľvek predtým. Práve toto líčenie sa perfektne hodí pre ženy, ktoré majú bledý odtieň pleti. Každá žena sa preto nevystavovala slnku a dávala si na seba opaľovacie krémy všade, kam išla. Biely odtieň pokožky bol proste in a tí, ktorí boli opálení či tmavší jednoducho nemali šancu.

70-te roky

Šesťdesiate roky sa skončili a prišla dekáda, ktorá nastolila úplný opak. Po dvadsiatich rokoch s krásnymi farbami či mačacími a tmavými linkami prišla doba, kedy ste mohli zahodiť skoro všetky kozmetické prípravky, ktoré ste mali doma. Sedemdesiate roky sú povestné svojím “nahým” mejkapom, ktorý je celkom obľúbený aj dnes. Veľkým prekvapením je aj to, že bledá pokožka pomaly odchádzala zo scény a nahradzovala ju tmavá, slnkom opálená a zdravá pleť, ktorá hýrila šťastím.

Mnohé ženy prestali v 70-tych rokoch jednoducho používať všetky prípravky, ktoré mali a začali sa o svoju pleť starať inak. Jednoducho povedané, najlepším kamarátom ženskej pleti bol hydratačný krém a bezfarebný balzam na pery, ktorý ich hydratoval. Kozmetické “looky” tejto dekády sa spájajú s plážovými bohyňami, ktoré behali po pláži bez mejkapu, boli krásne opálené a pleť sa im leskla.

Ak chcete dosiahnuť mejkap ako zo sedemdesiatych rokov, jednoducho so šminkami trochu šetrite. Jediné čo budete potrebovať je nejaký hydratačný krém, ktorým si natriete pleť. Naň si nanesiete trochu mejkapu, ktorý zakryje nedokonalosti či farebné škvrnky, ktoré sa na pleti často nachádzajú. Potom zvoľte už len bezfarebný balzam na pery alebo jemný, ružový rúž, ktorý vám ich vyplní a môžete vyjsť do ulíc. Tento “look” je však veľmi odvážny, a ak nie ste zvyknuté na úplne nahý mejkap, radšej si dajte aj špirálu.

Vlasy sa v tejto dobe nijako špeciálne neupravovali. Boli to skôr len rozpustené dlhé či polodlhé vlasy, ktoré si ženy len prečesali a vyšli do ulíc. Mnohé sa cítili takto omnoho lepšie, pretože štýl, ktorý panoval dovtedy bol dosť náročný na úpravu. Očné tiene v minulosti nemali takú dobrú výdrž ako teraz, a preto sa už po pár hodinách museli dorábať. Bol to boj, ktorý sa jednoducho v tomto období vytratil a ženy sa cítili akosi ľahšie.

Related Posts

One thought on “Retro líčenie 50-tych, 60-tych a 70-tych rokov!

  1. Livia píše:

    skvelý článok, milujem retro líčenie z 60tych rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *