retro-mobile
Magazín

Retro mobilné telefóny: Pamätáte sa ešte na ne?

Moderná doba sa posúva stále ďalej a my dostávame do rúk každý deň iný, nový model telefónu. Meníme ich čoraz častejšie a každý novší model stojí toľko, že sa nám až obracia žalúdok. Popri tom však mnohé nové telefóny nevydržia ani polovicu toho, čo zvládol starý telefón.

Staršie telefóny, ktoré sme kedysi vlastnili boli z niekoľkých dôvodov omnoho lepšie ako tie, ktoré máte teraz neustále pri sebe. Batéria vám vydržala tak dlho, že stačilo mobil nabiť dva, maximálne trikrát do týždňa. Dnes nabíjame mobil takisto dvakrát, no nie za týždeň, ale za deň. Skúste si pomyslieť na pád vášho mobilu. Radšej na to ani nemyslíte, pretože už pri prvom páde sa môže stať, že obrazovka bude na dve časti. A to sú zatiaľ len dva plusy, ktoré mali staršie telefóny.

Nokia 3310

9020f717-04a6-434c-b49f-d7e06d136353

Asi nie je človeka, ktorý by nepoznal slávnu Nokiu 3310. Modrý a poriadne odolný mobil sa ohrial v našich vreckách poriadne dlho, kým sme ho nevymenili za novší a lepší typ. Tento telefón patril k prvým bez antény, a tak ho ľudia mohli jednoducho nosiť vo vreckách. Čiernobiely displej, dlhá výdrž baterky a vzhľad, ktorý bol nadčasový robili z tohto mobilu niečo, po čom každý v tom čase snil.

Nokia 5510

tech-nokia-5510

Rok 2001 bol výnimočný aj vďaka zrodu nového telefónu značky Nokia. Tá priniesla telefón, ktorý sa viac podobal k playstation ako k mobilnému telefónu, no to ľudí nezabrzdilo a každý, kto sa aspoň trochu zaujímal o nové technológie musel mať aj tento. Stal sa obľúbeným hlavne pre ľudí, ktorí písali viac SMS ako telefonovali. Klávesnica bola pre nich veľmi praktická.

Sony Ericsson P800

sony-ericsson-p800-308

Posúvame sa o rok dopredu. Rok 2002 priniesol ďalší, veľmi zaujímavý zrod telefónu a to od značky Sony. Tá predstavila mobilný telefón, ktorý mal omnoho väčší displej ako ten, na ktorý sme boli zvyknutí. Nechýbala však ani klávesnica, ktorá sa dala jednoducho odklopiť. Nevýhoda tejto klávesnice však spočívala v tom, že pri písaní sa vám jemne pohybovala a po dlhšom používaní začala dokonca “vŕzgať”. Pre ľudí, ktorí radšej písali správy to nebolo najpohodlnejšie.

Nokia 6230i

nokia6230i_a_b

O niekoľko rokov po slávnych a menej slávnych typoch telefónov, sa objavil ďalší priekopník a to rovno s fotoaparátom. Aby sme boli presnejší, rok 2004 bol pre tento mobil a nielen preň ale aj pre celú značku Nokia prelomový. Tá bola na vrchole medzi všetkými značkami. Ich telefóny išli na dračku a každý chcel telefóny od Nokie. Svoje prvé miesto si utvrdila ešte viac týmto telefónom, ktorý mal ako prvý fotoaparát. Jeho dizajn sám o sebe napovedal, že je reprezentatívny a nejednému manažérovi sa prisnil v sne.

Sony Ericsson W380i

sony_ericsson_w380i_7

Preskočíme niekoľko rokov a zastavíme sa v roku 2007. Technológia bola už o pár krokov dopredu a každý sa tešil na nové telefóny, ktoré prichádzali jedna radosť. Sony v tomto roku predstavil telefón, ktorým triumfoval. Bol to jeden z prvých vyklápacích telefónov tej doby. Najviac po ňom túžili najmä ženy, keďže bol vo fialovom prevedení. Niet sa čomu čudovať. Tenký a novodobý dizajn nenechal chladného skoro nikoho.

Nokia E65

b000szrqya-nokia-e65

Po véčkových alebo inak povedané výklopných telefónoch už nikto nečakal žiadne zázraky, no Nokia sa predviedla. Tá priniesla na svetlo sveta výsuvný telefón, ktorý predčil všetky očakávania. Vďaka svojej veľkosti sa zmestil všade a nikde nezavadzal.

Apple iPhone 2G

377016-1

Tento telefón navždy zmenil svet mobilov. V roku 2007, krátko po prvých mesiacoch, prichádza Apple so svojím novým telefónom. Všetci s napätím očakávali, čo z toho vznikne, pretože značka Apple dovtedy robila jedine hudobné nosiče a počítače. Telefón, ktorý bol na prvý pohľad veľmi čudný, pretože nemal žiadne tlačítka, podporný systém, ktorý nikto nepoznal a bol za vysokú cenu, však zmenil celý svet telefónov. Keďže v roku 2007 kraľovali telefóny s ostrými hranami, iPhone nasadil oblý tvar, z ktorého ťaží dodnes. Každý, kto mal aspoň o trochu viac peňazí si utekal kupovať telefón s odhryznutým jablkom. Tu sa zrodil Apple iPhone.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *