retro-hry
Magazín

Retro počítačové hry nášho detstva

Počítače sú na trhu už niekoľko desaťročí a ich progres je neuveriteľný. Tak ako aj u psov, tak aj pri počítačoch sa 1 rok počítača počíta na 7 ľudských. Keď sa však pozrieme do minulosti niekoľko rokov, dokonca i desaťročí, určite si spomeniete na hracie konzoly s 2 ovládačmi. Hry boli umiestnené na žltých kazetách a tzv. nintendo ich spúšťalo pomocou nich.

PAC-MAN


Žltý Pac-Man pôvodom z Japonska bol vytvorený v roku 1980. Pac-Man alebo žltý hrdina pojedá gulôčky, ktorý je dodnes jedným z najsťahovanejším a najhranejším hrdinom všetkých čias.

SUPER MARIO


Hru Super Mário publikovala spoločnosť Nintendo v Japonsku, konkrétne  v roku 1985. Hra sa do Európy dostala a preslávila o 2 roky neskôr, a to v roku 1987. Do roku 2010 sa vo svete predalo až neuveriteľných 40 miliónov kópií. Niektorí z vás už možno aj zabudli, že pri hre ste si mohli vybrať z 2 postáv, s ktorou budete hrať. Jednou z nich bol sám Mário a druhou jeho brat Luigi. Cieľ tejto hry si asi málokto pamätá, bolo ním zachrániť princeznú Toadstool v Hubovom kráľovstve. Počas svojho pôsobenia mal Super Mário obrovské množstvo nepriateľov. Ide o prvú hru, v ktorej bola použitá a skomponovaná hudba.

 

PRINC Z PERZIE


Princ z Perzie bola hra, ktorá sa dostala do povedomia v roku 1989.  Hra bola pôvodne určená pre počítače Apple2. Ide o hru, ktorej príbeh bol inšpirovaný skutočným filmom. Cieľom Princa, a teda celej hry, je zachrániť princeznú. Celý príbeh sa odohráva v pivniciach paláca. Princa počas cesty o záchranu princeznej čaká množstvo prekážok. V roku 2003 vznikla 3D verzia tejto hry.

 

DUCKHUNTER


Určite vám hneď napadne, o akú hru ide. Štekot psa a zrazu letiace kačice. Aj o tomto bola hra Duckhunter. Táto hra bola vydaná v roku 1985. Pre hranie bolo potrebné mať pušku na konzolu. V prípade, že ste netrafili kačicu, mohli ste počuť výsmech psa. Cieľom hry bolo zostreliť čo najviac kačíc počas letu.

 

CRASH BANDICOOT


Crash Bandicoot bola v minulosti veľmi obľúbenou hrou. Išlo o ovládanie hry cez pevnú linku vďaka televíznej hre s názvom Maxihra. Ide v skutočnosti aj o prvú hru na konzolu, ktorú dnes poznáte pod názvom Playstation. Celá séria Crash Bendicoot má 18 dielov. Posledná časť vyšla v roku 2010. Vo svete sa predalo až neuveriteľných  50 000 000 kópií Crash Bendicoot. Cieľom hry je zbierať jabĺčka, rozbíjať krabice a plniť úlohy.

 

BOMBERMAN


Bomberman je strategická hra, ktorá vyšla s kožou na trh v roku 1983. Túto hru, tedda jej najnovšiu verziu, možno stiahnuť pomocou internetového obchodu do vášho smartfónu, či už máte iphone alebo iný telefón. Pointa hry je o tom, aby ste umiestňovali bomby spôsobom, ktorým zničíte prekážky i nepriateľov. Funguje aj ako multiplayer, čo znamená, že ju môžete hrať s niekým.

 

THE SIMS


Myslím, že The Sims, najobľúbenejšiu hru všetkých čias, nemusíme ani predstavovať.  Ide o najpopulárnejší simulátor života. V roku 2013 bolo predaných až neuveriteľných 175 miliónov kópií. O toto šialenstvo sa postaralo vydavateľstvo Electronics Arts. Môžete si vytvoriť postavy podľa predstáv, vybrať im meno, postaviť dom, zadefinovať záľuby, charkter, prácu. O všetkom rozhodujete len a len vy.

 

WORMS


Obľúbenú hru môžete poznať aj pod názvom “červíky”. Prvá verzia tejto hry bola vydaná v roku 1995. Úloou pri tejto hre je zabíjať súperove červíky, či už hráte proti osobe alebo počítaču.

2 thoughts on “Retro počítačové hry nášho detstva

  1. Filip píše:

    Keď som bol malý pri DUCKHUNTE som presedel nekonečne vela hodín. Do dnes nechápem ako to vlastne fungovalo a odkial vedela hra že kam mierim pištoľou. Najlepšie bolo ked sme polovali dvaja naraz. To bolo skvelé časy.

    1. jakub píše:

      Ked si tou pistolou vystrelil obrazovka na strasne kratky okamih ztmavla a tam kde bola kacica sa objavil biely stvorcek, pistol mala v sebe snimac a ked zachytila ze mieris na stvorcek pocital sa hit. preto sa niektore verzie dali oklamat tym ze si mieril zblizka na lampu 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *